Ballina Sport Futbollisti shënon 14 gola në një ndeshje të vetme

Futbollisti shënon 14 gola në një ndeshje të vetme

6
0

Përballja mes Taxhikistanit dhe Guamit (33:0) në kualifikueset e Kupës së Azisë U-17 mund të ketë vendosur një rekord të ri të FIFA-s. Rezultati në pjesën e parë ishte 17:0. Vanuatu mundi Mikronezinë 46-0 në Lojërat U-23 të Paqësorit, në vitin 2015, por duhet mbajtur mend se Mikronezia, për ‘qëllime ligjore’ nuk njihet nga FIFA.

Në një nivel absolut, po, fitorja më e madhe është ende 31-0 e Australisë ndaj Samoa Amerikane në rrugën për në Kupën e Botës 2002. Archie Thompson theu rekordin për më shumë gola të shënuar në një ndeshje të vetme (13 gola). Një rekord që, nëse e anashkalojmë kufirin e moshës, Mukhammad Nazriev (2008) mund ta ketë tejkaluar.

Sulmuesi i Istiklolit shënoi 14 gola në fitoren 33-0 ndaj Guamit. Më konkretisht, ai shënoi në minutat 5, 12, 22, 38, 49, 50, 55, 58, 66, 67, 73, 76, 82 dhe 83. Nazriev tashmë ishte zgjedhur ‘MVP’ i CAFA nën 17 vjeç (Shoqata e Futbollit të Azisë Qendrore) një vit më parë, në gusht 2023